Všem chovatelům koček a psů jde o jednu společnou věc - aby byl náš čtyřnohý přítel v co nejlepší kondici, těšil se dobrému zdravotnímu stavu a přinášel do našeho uspěchaného života radost. Proto bychom neměli zapomínat denně kontrolovat chování zvířete a jeho zdravotní stav. Pohodové a klidné dny mohou střídat dny, kdy se objeví problém.

Nemoci jsou způsobené na jedné straně špatným životním stylem našich psů a koček, zapříčiněné z velké míry často samými majiteli (nevhodná výživa, fyzická neaktivita, nevšímavost k tělesným změnám a fyzickým projevům, atd.). Na straně druhé i genetickými predispozicemi jednotlivých plemen k určitým nemocem, či různými zdravotními zásahy v průběhu života zvířete.

Průběh každého onemocnění probíhá zpravidla ve dvou formách.

Akutní forma náhlého onemocnění, jehož příčiny můžou být různé a jeho léčba VŽDY A ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ patří do rukou veterinárního lékaře! Ten je jediný, kdo může dané onemocnění vyléčit. Jsou ale okolnosti, u kterých se vyléčení akutního stavu nepodaří  a nebo je stav zvířete takový, že onemocnění přechází do chronického stavu a více-méně zvíře provází po celý zbytek života.

Léčba chronického stavu je problematická a krom léků vyžaduje i podpůrné opatření. Jedním z nich je i výživa a její specifika pro konkrétní onemocnění.

Proč tento dlouhý úvod?

Každé systémové i orgánové onemocnění v chronické formě jako i jeho léčba, má svou nezastupitelnou podobu v podpůrné léčbě, kde největší úlohu hraje bezpochyby výživa, lépe řečeno: NUTRIČNÍ DIETA. Vzhledem k průběhu nemoci je totiž nesmírně náročné zabezpečit výživu psa nebo kočky tak, aby na průběh daného onemocnění neměl negativní vliv.  Je jen velmi málo úzce specializovaných výrobců výživy pro psy a kočky, kteří se věnují těmto výrobkům ať už samostatně, popřípadě výrobě komerčních krmiv. Nároky na kvalitu surovin, technický náročný proces, neustálá veterinární kontrola, ale i samotný vývoj tohoto typu krmiv je velice finančně náročný. Proto jsou ceny vyšší než u běžného komerčního krmiva.

Takže – speciální výživa je nevyhnutelná ke stabilizaci onemocnění  a nebo k samotnému zpomalení, či dokonce zastavení procesu nemoci.  Pokud díky ní dochází k pokroku v samotné léčbě, je to nesmírné plus daného krmiva, protože prodlužuje život našeho domácího miláčka. Každé onemocnění systému, anebo orgánu, má svoji příčinu a při léčbě je potřeba brát zřetel na různá specifika. Zde právě hraje nezastupitelnou úlohu právě cílená a specializovaná výživa!

Jsme rádi, že v našem skutečně širokém sortimentu kvalitních suchých a mokrých krmiv, Vám můžeme nabídnout i tento důležitý sortiment dietní řady. Výrobcem je italská firma ZOODIACO, která má v tomto směru bohaté a dlouhodobé zkušenosti a tuto veterinární řadu nazvala PROLIFE.

Už samotný název velmi přesně vystihuje cíl a zaměření těchto receptur. Jsme pevně přesvědčeni, protože tyto krmiva jsou už několik let pozitivně testovány a zohledňují i nejnovější poznatky o jednotlivých nemocech, že budou nápomocné a úspěšné i při nutnosti užívání Vašimi psy a kočkami. Celý náš sortiment krmiv, zabezpečuje minimální riziko vzniku infekčního onemocnění. Celá řada krmiv značky PROLIFE napomáhá při léčbě jako kvalitní PODPORA  samotné léčby při těchto onemocněních:


ŘADA URČENÁ PRO PSY

 •  OBEZITY DOG - NADVÁHA  / GRANULE A KONZERVY

Pokud zvíře trpí nadváhou je na místě snížit přísun tuku, bílkovin a fosforu.
Většina případů je způsobena nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie, to znamená nadměrným kalorickým objemem denní krmné dávky a nedostatečným výdejem energie formou pohybu. Krmnou dávku lze poměrně dobře kontrolovat v případě, že ke krmení jsou používána průmyslově vyráběná krmiva. Je dobře mít odměřen objem krmiva na den a v případě, že pes přes doporučenou dávku, uvedenou na balení, tloustne, je nutno tuto krmnou dávku snížit a zároveň přemýšlet o tom, jak zvýšit výdej energie psa formou vhodného cvičení, procházek a podobně.

 • RENAL  DOG - LEDVINY / GRANULE A KONZERVY

Vhodné pro všechny psy nad 8let
Onemocnění ledvin je častým údělem masožravců. Ledviny mají v těle řadu nenahraditelných funkcí. Jejich základními úkoly jsou především odstraňování "odpadových" látek z těla a zahušťování moče. Ochabnutí těchto dvou funkcí se projeví na zdravotním stavu psa nejdříve.
Ledviny fungují jako „filtr čistící krev“ od různých škodlivin, které pronikly do těla.
Pro zdravé ledviny bychom měli psa rozumně otužovat, nezkrmovat zbytky kořeněných jídel a uzenin, čokoláda také není na místě, nepřekrmovat bílkovinnou potravou (maso, vejce, mléčné výrobky), které ledviny zatěžují.

 • INTESTINAL  DOG- STŘEVNÍ PORUCHY / GRANULE A KONZERVY

Střevní problémy - průjem, způsobený onemocněním tenkého střeva, vede ke sníženému vstřebávání živin sliznicí tenkého střeva a následným vážným dopadům na organismus zvířete spojeným s poruchami ve výživě a ztrátou tělesné hmotnosti. V tomto případě je nutno zahájit léčbu úpravy diety na lehce stravitelnou s nízkým obsahem tuku (průmyslově vyráběné granule a konzervy).

 • DIABETIC DOG – CUKROVKA / GRANULE A KONZERVY

První příznaky se mohou projevovat nadměrným pitím a častým močením, i přes to, že zvířata přijímají potravu, postupně hubnou.  Dalším příznakem může být občasná slabost (vyhledává chladná místa nebo obtížněji dýchá), vysokou hladinou glukózy v krvi apod. Tělo, které nedokáže využít cukr, musí získávat energii jiným způsobem (zejména z tuků), tím se však v organismu hromadí velké množství odpadních látek.

 • HEPATIC DOG – JÁTRA / GRANULE A KONZERVY

Projevuje se nedostatečnou funkci jater, tělo se nečistí od toxinu - škodlivin. Hepatitida je poměrně časté onemocnění psů.  Pozorovat můžeme zvýšenou žíznivost, unavitelnost, zvíře může obtížně vstávat, může se objevovat zvracení i průjmy. Diagnóza se většinou provádí vyšetřením krve, v níž nacházíme zvýšenou míru jaterních enzymů. Podle výše hladiny enzymů se pak určuje míra poškození jater. Prvním krokem k předcházení těmto problémům je správné skladování krmiva.  Pokud není dobře konzervováno nebo je špatně skladováno, zvláště v teplém a vlhkém prostředí, dochází k vzniku a růstu plísní. Doporučujeme podávat co nejvíce vody.

 •  HYPOALLERGENIC DOG – HYPOALERGIE / GRANULE A KONZERVY

Toto dietní krmivo obsahuje jedinečný zdroj bílkovin a karbohydrátu, které nezpůsobují alergickou reakci.
Potravinovou intoleranci na určité potraviny může provázet svědivé onemocnění kůže, jako důsledek alergické reakce na složky potravy nebo produkty jejich odbourávání. Ty přecházejí střevem a krví do kůže a vyvolávají tak alergickou reakci. Mezi nejčastější alergeny patří kravské mléko, soja, vejce,  pšeničný lepek, mléčné produkty apod.

 •  FIBER DOG PLUS

 Krmivo vhodné u dlouhodobých průjmů, aby se vytáhla nadbytečná voda a krmivo se udrželo déle v těle zvířete. Obsahuje větší množství vlákniny vhodné na srdce, hubnutí atd.

 •  URINARY DOG / GRANULE A KONZERVY
  Vhodné pro kočky a psy, kteří trpí nemocí močových cest, zejména pro kastráty.

Jedná se o poměrně častou diagnózu psů i koček. Příčinou zánětu mohou být bakterie, které pronikly močovou trubicí, nebo i močové kameny, jež zraňují sliznici močového měchýře.
U zvířete můžeme pozorovat časté močení, i několikrát za hodinu, krev v moči, ztráta chuti k jídlu, apatie apod. Tento problém se může objevit kdykoliv během roku.
Nutno dodržení diety…pravidelné venčení - hlavně psi a kocouři. Doporučujeme dávat se suchým  krmivem i porci konzervy, abychom do těla dodali co nejvíce vody.

 • CONVALESCENCE DOG-CAT / KONZERVY

Podpora při rekonvalescenci po zákrocích apod.

 „Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských vad.“

George Gordon Byron

 

 • ŘADA URČENÁ PRO KOČKY
 • INTESTINAL  CAT- STŘEVNÍ PORUCHY (žaludek, střeva) / GRANULE
 • RENAL CAT – LEDVINY (nedostatečná činnost) / GRANULE
 • OBEZITAS CAT - NADVÁHA  / GRANULE
 • FIBER  PLUS CAT (vláknina plus)
 • URINARY STRUVITE CAT –Struvity (magnézium-amonium-fosfát) uretrální tlak / GRANULE
 • URINARY OXALATE CAT –Oxaláty (kalcium-oxalátových monohydrát)uretrální tlak /GRANULE

 

„Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou, pak by byl mnohem dokonalejší. Jen kočka by si značně pohoršila. „

Mark Twain

 

PŘEHLED VETERINÁRNÍCH/DIETNÍCH KRMIV PRO PSY

ONEMOCNĚNÍ

DOPORUČENÉ

KRMIVO

POTRAVINOVÝ

DOPLNĚK

PROČ PRÁVĚ TOTO KRMIVO?

PREDISPOZICE  ZVÍŘETE

/PLEMENO

 

NADVÁHA

 • Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie
 • Nadměrný kalorický objem krmné dávky
 • Metabolické a hormonální poruchy

 

 

 • PROLIFE VETERINARY OBEZITY

Granule i konzerva

 

 • FORZA10 WEIGHT CONTROL ACTIVE

 

 

 

Splňuje výživové potřeby psa, řídí přísun glukózy a to díky sníženému množství a rychlému uvolňování sacharidů. Je nutné snížit přísun tuku a bílkovin.

 

Kastrované zvířata, bytová plemena psů, Labrador, Anglický buldog

 

Vyšší věk

 

LEDVINY

 • Pes nepřijímá potravu, zvrací, nejeví zájem o okolí, má průjem,
 • Nadměrně pije, ale nemočí vůbec nebo velmi málo, páchnoucí zánět dásní
 • Srst je hrubá, lámavá a matná

 

 

 • PROLIFE VETERINARY RENAL

Granule i konzerva

 

 • FORZA10 RENAL ACTIVE

 

 

 

Je vhodné pro všechny psy nad 8let. Podporuje srdeční funkci, obsahuje botanické produkty a jediný zdroj kvalitního proteinu-rybu.

 

 

 

Malá plemena,

Dalmatin, Dobrman,  Setr

 

Vyšší  věk

 

Genetické predispozice

 

KOŽNÍ PROBLÉMY/HYPOALERGIE

 • Potravinová intolerance na určité potraviny/alergeny_kravské mléko a mléčné produkty,soja, vejce, pšeničný lepek apod.
 • Svědivost, lupy, zánět kůže, problémy se srstí, dermatitída, seborea, pyodermie
 • Časté záněty uší a spojivek

 

 

 • PROLIFE VETERINARY HYPOALERGNIC
 • FORZA10 DERMO ACTIVE

 

 

 

Obsahuje jedinečný zdroj bílkovin, přírodní botanické produkty a zdroj kvalitního proteinu, což je ryba.

 

Kokršpaněl, Boxer, Sharpei, Beagle, Německý ovčák,

 

Najčastejší problémy ve věku 2 – 3 roky

 

STŘEVNÍ PORUCHY

 • Průjem, zvracení, nadýmání, zácpa
 • Potravinová intolerance
 • Horečka
 • Dlouhodobé průjmy
 • Otrava
 • Poruchy imunitního systému (časté nemoci)

 

 

 • PROLIFE VETERINARY INTESTINAL
 • FORZA10 INTESTINAL ACTIVE

 

 

 

 • DOG IMUNITY

 

Vhodná při léčbě akutních, chronických nebo opakujících se zánětech zažívacího traktu a gastritidy. Lehká stravitelnost, nízký obsah tuku, obsahuje přírodní botanické produkty.

 

Genetické predispozice jedince

 

CUKROVKA

 • Nadměrné pití, časté močení, hubnutí
 • Občasná slabost, obtížné dýchání
 • Vysoká hladina glukózy v krvi
 • Časté změny v osrstění, problémy s kůží

 

 

 • PROLIFE VETERINARY DIABETIC

 

 

 

Nízký obsah tuku, lehká stravitelnost. Vyváženost sacharidů a proteinů. Obsahuje obiloviny s nízkým glykemickým indexem.

 

Věšinou u fen, než u psů

 

Vyšší věk

 

JÁTRA

 • Nedostatečná funkce jater
 • Zvýšená žíznivost, unavitelnost, obtížnější motorika
 • Občasné zvracení i průjmy
 • Zvýšená míra jaterních enzymů v krvi
 • Otrava

 

 • PROLIFE VETERINARY HEPATIC

 

 • Farm Fresh Silybum Oil

 

Prvním krokem k předcházení těmto problémům je SPRÁVNÉ SKLADOVÁNÍ KRMIVA, aby nedocházelo ke vzniku a růstu plísní! ZAJISTIT DOSTATEČNÝ PŘÍSUN VODY!

 

Tibetský španěl, Čínsky chocholatý pes, Bedlington

 

ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

 • Časté močení malého množství moči, krev v moči
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Apatie

 

 

 

 • PROLIFE VETERINARY URINARY

Granule i konzerva

 

 

 • DOG IMUNITY

 

 

Doporučujeme dávat se suchým krmivem i porci konzervy, abychom dostali do těla více vody.

Vhodnými bylinkami jsou lichořeřišnice a celík zlatobýl.

Vhodné pro všechny kastráty!

 

Malý a střední knírač, West highland terrier

Pointer, malé plemena

 

Více náchylný pes než fena

 

ZÁNĚT ÚŠÍ

 • Nepříjemný zápach z uší
 • Tvorba ušního mazu
 • Chronické nebo opakující se záněty

 

 

 • FORZA10 OTO ACTIVE

 

 

 

Pomáhá léčit zánětlivé procesy uší. Obsahuje jediný zdroj kvalitní proteinu-rybu. Bez umělých barviv, ochucovadel a chemických konzervantů. Obsahuje přírodní botanické produkty.

 

 

DUTINA ÚSTNÍ A HORNÍ CESTY DÝCHACÍCH

 • Akutní, chronické nebo zánětlivé procesy
 • Zápach z úst, zubní kámen, záněty dásní
 • Stomatitidy, laryngitidy, tracheitidy
 • Potravinová intolerance

 

 

 • FORZA10 ORAL ACTIVE

 

 • StazMedical Dog Immunity
 • BELCANDO VITAL-TABS

 

 

 

Nahradí pamlsky, dobroty, tyčinky i zubní pastu, běžně používanou pro hygienu dutiny ústní. Může významným způsobem pomoci při léčbě zánětlivých procesů dutiny ústní a horních cest dýchacích.  Obsahuje přírodní botanické produkty. Obsahuje přírodní botanické produkty.

 

 

KLOUBY / POHYBOVÝ APARÁT

 • Akutní, chronické nebo zánětlivé procesy
 • Špatné vstávání, kulhání, ztuhlost, problémy/bolest při chůzi apod.
 • Věk

 

 

 • FORZA10 PUPPY CONDRO ACTIVE

 

 Zabraňuje vzniku poruch pohybového aparátu v období růstu nebo v případě dědičných problémů. Zajišťuje vyvážený tělesný vývoj a respektuje standart plemene. Může pomoci léčit záněty. U štěňat se dá předejít uvedeným zdravotním problémům již od nejútlejšího štěněčího věku. Obsahuje jediný zdroj kvalitní proteinu-rybu.

 

 

Velká a rychle rostoucí plemena

 

 

 

MVDr.Tatarko Zoltán /ArdenGrange.sk

& Bohdana Stuchlíková /Staz s.r.o.